Warsztaty Terapeutyczne LEGO z Fantazją – Gdańsk

16 kwietnia 2024 roku był dniem szczególnie wyjątkowym i przepełnionym radością i zabawą. Wtedy w sali konferencyjnej Hali Olivia w Gdańsku, odbyły się pierwsze w Gdańsku, warsztaty terapeutyczne LEGO z Fantazją dla dzieci zmagających się z niepełnosprawnościami, chorobami nieuleczalnymi oraz zagrażającymi życiu.

Na wydarzeniu pojawiło się czterdzieścioro Podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja, którzy, na ponad dwie godziny, mogli zapomnieć o towarzyszących im ograniczeniach. Tysiące malutkich klocków LEGO zmieniało się w okazałe budowle, szybkie pojazdy czy rozmaite bajkowe postacie i konstrukcje, o których nikomu nawet się nie śniło. Dzięki wyobraźni uczestników warsztatów oraz wsparciu rodziców, instruktorów i wolontariuszy sala zmieniła się w prawdziwą krainę magii – miejsce, w którym zarówno młodsi, jak i starsi znaleźli chwilę ukojenia, a na ich twarzach pojawiły się bezcenne, szerokie uśmiechy.

Specjalnymi gośćmi warsztatów byli gdańscy łyżwiarze i obecni Mistrzowie Polski w tańcach na lodzie – Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski. Jeszcze niedawno para startowała na Mistrzostwach Świata w Montrealu. Dzieci miały okazję podejrzeć ich na lodzie i pobawić się z nimi podczas warsztatów. Oliwia i Filip są ambasadorami Fundacji Dziecięca Fantazja, a pasję łyżwiarską łączą z pasją pomagania – od lat wspierają Fundację w spełnianiu marzeń chorych dzieci, jednocześnie realizując własne.

Dzieci były w swoim żywiole. Niektórzy nigdy nie widzieli tylu klocków na raz! Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i radością opowiadali o swoich konstrukcjach. Czas minął w mgnieniu oka. Dzieci, które zwykle mają problemy z kontaktami społecznymi i pracą w grupie, chętnie uczestniczyły w zajęciach zespołowych i nawet nawiązały kontakty, tak ważne dla nich. Dodatkowo mogły spędzić czas z rodzicami, po prostu pobawić się, być razem. Rodzice również wymieniali kontakty i spostrzeżenia na różne sprawy. Zauważyli, że wszyscy mają podobne problemy i doświadczenia. Będąc w grupie, która się doskonale rozumie, zarówno dzieci jak i rodzice mogli się odprężyć i zrelaksować jednocześnie pracując rękami nad bajkowymi konstrukcjami. W warsztatach brały udział całe pokolenia, były też babcie, które po raz pierwszy miały w rękach klocki Lego i oddawały się zabawie z wnuczkami, jak dzieci. 

Na wydarzeniach organizowanych przez Fantazję nigdy nie brakuje pysznego poczęstunku – tym razem była to pizza, słodkie i słone przekąski oraz orzeźwiające napoje. Pod koniec warsztatów każde dziecko otrzymało także paczkę z pięknymi upominkami. 

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pierwszej edycji warsztatów terapeutycznych LEGO z Fantazją. 

Dziękujemy firmie LEGO, wolontariuszom Iwonie i Radkowi, Oliwii i Filipowi, fotografowi, Panu Patrykowi Pilarskiemu, Hali Olivia i Panu Prezesowi Markowi Kosteckiemu, firmie ECE Projektmanagement i Galerii Bałtyckiej, firmie LUX MED, Fundacji Lewiatan, CAT LC Polska Sp z o.o. i hotelom: Hotel Mercure Gdańsk Posejdon oraz Hotel Platan w Gdańsku. 

To właśnie Wy sprawiliście, że, z pozoru zwykły, deszczowy dzień, stał się tym wyjątkowym i kolorowym. Dziękujemy z całego serca!

Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie Państwo TUTAJ