Solidarni z Ukrainą

Szacuje się, że od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą do Polski przyjechało już ok. 4 miliony osób z Ukrainy. Zdecydowaną większość z nich stanowią kobiety i dzieci. Maluchy, które zostały zmuszone zostawić swój dom, członków rodziny, kolegów i ulubione zabawki, próbują odnaleźć się w nowym kraju. Niektóre zostaną w naszym kraju na długo. Chcemy choć trochę ułatwić im pierwsze miesiące w nowym miejscu życia i nauki. Ze względu na charakter naszej działalności skupiamy się głównie na pomocy dzieciom uchodźców zarówno zdrowym jak i dzieciom z niepełnosprawnością lub przewlekłymi chorobami.

Główne obszary naszej pomocy to:  

Dla rodzin, które potrzebują większego wsparcia ze względu na bardzo trudną sytuację materialną, przygotowujemy i przekazujemy paczki pomocowe. Znajdują się w nich żywność, kosmetyki, a także w zależności od potrzeb buty, ubrania oraz artykuły chemii domowej. Wierzymy, że przekazane przez nas, także dzięki Waszej pomocy, rzeczy dały im nadzieję w tak trudnym dla nich czasie. Większe ośrodki, z którymi współpracujemy, a w których przebywają uchodźczynie z dziećmi doposażamy sale świetlicowe w biurka, lampki, regały na zabawki, artykuły plastyczne i artystyczne jak tablice do rysowania i malowania wraz z wyposażeniem.
Aby dzieci miały lepszy start w nowej szkole, dla dzieci i młodzieży przekazujemy plecaki i tornistry dopasowane do wieku i płci dzieci. W kolorowych tornistrach i plecakach znajdują się nie tylko potrzebne w szkole kredki, piórniki, farby, zeszyty i bloki do rysowania, ale także zabawki, kosmetyki, gadżety oraz słodycze i przekąski. Każde dziecko znajduje w plecaku także kartkę z przesłaniem miłości i pokoju, która ma przypominać o tym, że nie są same w obliczu rozgrywającej się tragedii.
Wiele dzieci zostanie w naszym kraju na dłużej lub na zawsze ponieważ nie mają dokąd wracać. Ważne jest aby poczuły się tu jak w domu i zdobyły nowe znajomości i odnalazły w społeczeństwie. Dla naszych podopiecznych organizujemy regularnie różne warsztaty, wyjścia do kina, imprezy, pikniki i gale. Na te wydarzenia zapraszamy również dzieci uchodźców aby mogły zintegrować się z polskimi dziećmi.
Dzieci z Ukrainy zmagające się z chorobą lub niepełnosprawnością mogą liczyć na naszą pomoc podobnie jak nasi podopieczni. Zakładamy dla nich zbiórki na rehabilitację, pomoc w leczeniu oraz na spełnienie małych marzeń, ponieważ każde dziecko, chore czy nie, ma marzenia!

Zobaczcie, co już zrobiliśmy: 

Raport marzec-czerwiec 2022